powiększ zdjęcie
CO ZABRAĆ NA WYPRAWĘ W GÓRY 07.08.2019

Góry kuszą turystów swoim pięknem i majestatycznością. Spoglądając na nie mamy ochotę wspiąć się na szczyt. Zapierające dech w piersiach widoki również zachęcają do wyprawy – dla niektórych piękna panorama jest najlepszą nagrodą za poświęcony wysiłek. Należy jednak pamiętać, że każda wyprawa w góry jest niebezpieczna i powinniśmy podchodzić do niej profesjonalnie. Co koniecznie zabrać ze sobą, wspinając się na szczyt? Oto nasza lista górskiego must-have.

Odpowiedni strój i obuwie

Wychodząc w góry trzeba wziąć pod uwagę, że na szczycie może być zupełnie inna pogoda. Różnice temperatur to nawet kilkanaście stopni Celsjusza, w związku z tym najlepiej ubierać się warstwowo i dostosowywać ubiór do warunków. Koniecznie w plecaku powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa. Ulewny deszcz to często zjawisko pogodowe, a kontynuacja wędrówki w mokrym ubraniu jest nie tylko nieprzyjemne, ale też może być niebezpieczne dla zdrowia. Równie ważne są buty, w których wychodzimy w góry. Muszą być wygodne, a ich podeszwa przystosowana do takiego rodzaju wypraw. W przeciwnym razie będziemy narażeni na poślizgnięcie czy upadek.

 

Woda

Czysta woda bez słodkich dodatków to podstawowy element górskiego ekwipunku. Woda najlepiej gasi pragnienie. W plecaku sprawdzi się butelka filtrująca, którą można ponownie napełnić wodą kranową w schronisku. Na górskie wyprawy szczególnie polecana jest butelka filtrująca o największej pojemności 0,7 l.

Ciepły napój

Nawet w letnie, pogodne dni w górach może być mroźny wiatr, który stanowczo obniża temperaturę. W związku z tym warto zaopatrzyć się w ciepły napój, który z przyjemnością wypije się na szczycie, podziwiając widoki. Aby cieszyć się gorącym napojem, należy wybrać termos lub butelkę termiczną, która będzie trzymała temperaturę. Butelka termiczna Dafi zachowuję temperaturę do 12 godzin, a jej praktyczna konstrukcja świetnie pasuje do większości specjalnych kieszeni na butelki w plecakach.

 

Jedzenie

Nawet jeżeli na co dzień nie zabierasz do szkoły czy pracy drugiego śniadania, na górską trasę konieczne jest zabranie kanapki lub bułki drożdżowej, owoców (np. jabłka czy banana) oraz czekolady. Podróż pod górę męczy każdego, a na regenerację sił nie ma zbyt wiele czasu.

 

Mapa i latarka

To podstawa każdego wyjścia w góry. Nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy, a dzięki papierowej mapie łatwiej nam będzie odnaleźć dobry szlak, jeśli zboczymy z trasy. Przed wyjście warto się z nią zaznajomić i zapoznać, w jaki sposób się ją czyta. Latarka będzie przydatna do jej odczytywania po zmroku.

 

Plastry i bandaż

Zawsze miejmy nadzieję, że te przedmioty nie przydadzą się na żadnej wycieczce, ale mogą być bardzo przydatne. Podczas górskiej wyprawy możemy spotkać się z różnymi sytuacjami, a upadki, złamania czy skręcenia to jedne z częstszych urazów, których doznają turyści.

Górską wyprawę warto przygotować w profesjonalny sposób, aby odbyć ją bezpiecznie i bez zbędnego stresu zdobyć szczyt. Oprócz wyposażenia plecaka trzeba pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody oraz zapisaniu górskich numerów alarmowych. Nie należy też zapomnieć o naładowaniu baterii telefonu. Szerokiej drogi!

 

Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj

Notice: Funkcja the_widget została wywołana nieprawidłowo. Zanim będzie można wyświetlić widżety, trzeba je zarejestrować używając register_widget(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.9.0.) in /var/www/webapp/sites/dafistart.pl_blog/wp-includes/functions.php on line 5663