powiększ zdjęcie
KITESURFING – SPORT DLA KAŻDEGO 23.04.2018

Kitesurfing robi od kilku lat furorę na świecie. Jest on również bardzo popularny w Polsce, a zwłaszcza na półwyspie Helskim, gdzie widok dziesiątków latawców na wodzie nikogo nie dziwi. Kitesurfing jest widowiskowym sportem i choć może wydawać się trudny do opanowania – w istocie wcale taki nie jest.

Kitesurfing (kiteboarding) to sport wodny, polegający na napędzaniu latawca siłą wiatru. Sport ten jest skrzyżowaniem surfingu, snowboardu i paraglidingu. Wydaje się, że jest on podobny do windsurfingu, jednak jest to zupełnie inny technicznie sport. O wiele łatwiej nauczyć się kitesurfingu snowboardzistom, ze względu na podobieństwo w sposobie prowadzenia deski. W kitesurfingu deska płynie na krawędzi (jak w snowboardzie), a w windsurfingu deska prowadzona jest płasko, a ciężar ciała przeniesiony jest prawie całkowicie na tylną nogę.

Z roku na rok coraz więcej osób porzuca windsurfingu dla kitesurfingu. Przyczyn jest kilka: szybsza nauka pływania w ślizgu, łatwiejsza nauka skoków i trików oraz pływania na falach, brak potrzeby używania dużej siły, lżejszy i mniejszy sprzęt. 

Adrenalina i wolność

Kitesurferzy kochają ten sport, ponieważ umożliwia obcowania z naturą i żywiołami (woda i wiatr), co daje poczucie wolności. Możliwość wykonywania skoków, latanie nad taflą wody to ogromny zastrzyk adrenaliny.

Jak zacząć?

Kitesurfing to sport ekstremalny, dlatego należy się go uczyć w akredytowanej szkółce pod okiem doświadczonego instruktora. Jak w każdym sporcie, w kietsurfingu istnieją zagrożenia, których można unikać, poznając podczas kursu technikę pływania oraz zasady bezpieczeństwa.

Sprzęt kitesurfingowy posiada kilka systemów bezpieczeństwa, których umiejętność obsługi należy obowiązkowo nauczyć się podczas szkolenia.

Samodzielna nauka z poradnika czy z Internetu nie jest dobrym pomysłem. Być może zaoszczędzimy w ten sposób kilkaset złotych, ale możemy zniszczyć drogi sprzęt lub spowodować groźny dla zdrowia i życia wypadek na wodzie.

Teoretycznie możemy nauczyć się pływać w obie strony w ciągu 3 wietrznych dni. Każdy jednak ma własne tempo nauki, dlatego jedna osoba będzie potrzebowała 8 godzin, aby być samodzielnym kitesurferem, a inna 30 godzin. Kietsurfingu może nauczyć się każda sprawna fizycznie osoba, która nie posiada przeciwwskazać lekarskich do uprawiania sportu, niezależnie od płci i wieku. Oczywiście jest dolna granica wieku, a właściwie masy ciała, ponieważ zbyt lekkie dziecko nie będzie w stanie przeciążyć siły nawet bardzo małego latawca. W teorii minimalna masa ciała to ok. 40 kg. Dziecko musi być chętne do nauki, nie bać się wody i umieć pływać. Górna granica wieku nie istnieje i widok 70-latka pływającego na kitesurfingu nie jest już rzadkością. Wszystko zależy od sprawności i kondycji fizycznej, a jak wiadomo często nie jest ona współmierna do wieku. Kitesurfing nie jest sportem siłowym, dlatego jest idealny również dla kobiet. Siła generowana przez latawiec zależy od jego powierzchni oraz siły wiatru. Nie czujemy jej jednak na ,,kierownicy”, czyli barze. Sprzęt kitesurfingowy jest skonstruowany tak, jak samochód ze wspomaganiem kierownicy. Sterowanie latawcem jest więc lekkie i przyjemne. Każdemu można dobrać latawiec o odpowiedniej wielkości dopasowany do masy ciała oraz warunków wiatrowych. Nie ma więc ryzyka, że podmuch wiatru porwie nas wraz z latawcem. Można powiedzieć, że kitesurfing to sport demokratyczny, ponieważ każdy ma równe szanse: niezależnie od wieku, płci, masy ciała, wzrostu czy muskulatury.

Uwaga! Wysokie ryzyko uzależnienia

Największym ,,minusem” kitesurfingu jest ryzyko uzależnienia się od tego sportu. Kitesurfer, który połknie bakcyla, każdy kolejny urlop, weekend czy wolny dzień będzie planować tak, aby móc surfować, a wszystkie oszczędności będzie odkładać na nowy sprzęt.

W najbardziej skrajnych, lecz wcale nierzadkich przypadkach, kitesurferzy rezygnują z dotychczasowego stylu życia, aby wyjechać na drugi koniec świata i uczyć kitesurfingu lub założyć szkółkę. Kitesurfing to styl życia, sposób ubierania się, spędzania wolnego czasu. Kitesurferzy tworzą swego rodzaju subkulturę, dyskutującą najczęściej o wietrze i sprzęcie kitesurfingowym. Na zagranicznych forach można poznać osoby, które spędzają emeryturę podróżując i pływając na kitesurfingu.

Przed rozpoczęciem kursu należy więc rozważyć wszystkie za i przeciw, gdyż uzależnienie od kitesurfingu jest praktycznie nieuleczalne.

Bibliografia:

  1. Kunysz P. (2008): ,,Kitesurfing bezpieczny i łatwy”, wyd. Alma-Press
Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj

Notice: Funkcja the_widget została wywołana nieprawidłowo. Zanim będzie można wyświetlić widżety, trzeba je zarejestrować używając register_widget(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.9.0.) in /var/www/webapp/sites/dafistart.pl_blog/wp-includes/functions.php on line 5663