powiększ zdjęcie
KLUCZ DO ZDROWIA, CZYLI SŁÓW KILKA O WITAMINIE D 10.12.2013

witaminad1Słusznie twierdzi się, że witaminy to „cegiełki życia”. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W związku z tym, że nie potrafi on sam wytwarzać witamin, niezwykle ważne jest ich nieustanne uzupełnianie. Niedobory powodują pogorszenie samopoczucia, a nawet skłonności do chorób. Przyjmowanie witamin w tabletkach nie jest rozwiązaniem. Można je zażywać jedynie za zgodą lekarza, gdy zachodzi potrzeba wsparcia osłabionego organizmu.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma za mało witaminy D, będącej eliksirem życia. Witamina D, to idealne „zimowe paliwo” dla naszego organizmu. Należy do grupy składników określanych jako naturalne. Witamina D znana jest jako witamina słońca. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest w 80% z syntezy skórnej. Jednakże biorąc pod uwagę częste zachmurzenie i zmiany pogody, pozostałe 20% należy dostarczać w postaci produktów zwierzęcych takich jak: jaja, ryby, wątroba, produkty mleczne. W okresie zimowym szczególnie istotna jest odpowiednia ilość witaminy D, którą dostarczamy wraz z dietą.

 

witaminad2

Ważne jest, aby zawartość tłuszczu w mleku i mlecznych napojach fermentowanych wynosiła co najmniej 1,5%. Mleko i produkty mleczne warto spożywać 1-2 razy dziennie. Najwyższa zawartość witaminy D znajduje się w tłustych rybach morskich oraz olejach rybnych. Znaczne ilości występują również w żółtku jaj oraz wątrobie wieprzowej, wołowej i cielęcej. Śladowe ilości odnajduje się w grzybach.

witaminad3

SKUTKI NIEDOBORU

Unikając słońca, cierpiąc z powodu alergii na produkty mleczne, stosując diety wegetariańskie, możemy narazić się na niedobór witaminy D, która ma działanie przeciwkrzywiczne i regulujące ilość wapnia w organizmie. Jest niezbędna dla naszych zębów i kości. Oprócz utrzymywania równowagi wapniowo-fosforanowej oraz zapewniania prawidłowej mineralizacji, pozytywnie wpływa na efektywność funkcjonowania mięśni i zwiększa u człowieka zasoby energetyczne. Ciekawostką jest, że wspomaga pracę mózgu. U osób, które cierpią na problemy psychiatryczne, występuje za niskie stężenie witaminy D w surowicy. Ponadto wzmacnia osłabiony układ odpornościowy i jednocześnie łagodzi nadmierne reakcje immunologiczne. Znaczenie witaminy D dla całego organizmu wykracza daleko, poza tradycyjnie przypisywane jej zadania.

witaminad4

Skutki niedoboru witaminy D są bardzo niebezpieczne. Dlatego też tak wielką wagę pediatrzy przywiązują do tego, by najmłodsi pacjenci nie odczuwali jej braku w pierwszych trzech latach swojego życia. Jej niedobory mogą występować również w późniejszym wieku. Osoby starsze są szczególnie narażone na rozwój osteoporozy. Choroba objawia się zniekształceniem i osłabieniem kości, które stają się podatne na złamania. Niedostateczne zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminę D powoduje niewłaściwe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, stany zapalne skóry, ogólne osłabienie, zwiększone ryzyko powstawania komórek nowotworowych.

Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj

Notice: Funkcja the_widget została wywołana nieprawidłowo. Zanim będzie można wyświetlić widżety, trzeba je zarejestrować używając register_widget(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.9.0.) in /var/www/webapp/sites/dafistart.pl_blog/wp-includes/functions.php on line 5663