powiększ zdjęcie
Trening – w plenerze czy na siłowni? 29.05.2018

Gdy temperatury na zewnątrz wzrasta, promienie słoneczne zaczynają docierać do naszego ciała, wszystko wokół kwitnie – to najczęściej ten moment, gdy zdajemy sobie sprawę, że do upragnionego lata i wakacji zostało niewiele czasu. Jest to najlepsza motywacja do rozpoczęcia aktywności fizycznej.

Słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu w plenerze. Zyskujemy podwójnie: kształtujemy sylwetkę, ale również możemy podziwiać widoki, a dotleniony organizm będzie lepiej funkcjonował. Słońce jest niezbędnym elementem przy produkcji witaminy D, która odpowiada za zdrowe i mocne kości. Wystawiając skórę na promienie słoneczne, koniecznie należy użyć kremu z filtrem UV. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu wpływa na samopoczucie, daje również poczucie wolności i swobody. Nie jesteśmy ograniczeni zamkniętą przestrzenią, możemy wykorzystać każdy element otoczenia do ćwiczeń lub po prostu biec przed siebie.

Różnorodność form ćwiczeń w plenerze to dodatkowa zaleta – rower, rolki, nordic walking a może kitesurfing? Wybór należy tylko do Ciebie! Mimo wszystko nawet ideały mają pewne wady. Wybierając niektóre z form aktywności w plenerze, jesteśmy uzależnieni od pogody. Jak kontynuować niektóre z propozycji zimą?

A może siłownia?

Jeżeli nie plener, wybierz siłownię! Wbrew pozorom nie jest to miejsce przeznaczone jedynie dla umięśnionych mężczyzn, którzy godzinami podnoszą ciężary. Na siłowni zarówno zwiększysz masę mięśniową, jak i z powodzeniem zgubisz zbędne kilogramy. Możemy tu liczyć na pomoc profesjonalistów. Najlepiej jest zainwestować i ćwiczyć pod okiem trenera personalnego. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na taką opcję, w każdej dobrej siłowni pracownicy pomagają początkującym osobom. Mimo stereotypów, przez które siłownia kojarzy się głównie z podnoszeniem „ciężarów”, ryzykownymi i wymagającymi ćwiczeniami – tak naprawdę jest to miejsce, które dostępne jest dla każdego. Ćwiczenia na siłowni pozwalają na:

  • korzystanie z maszyn do różnego typu treningów (trening aerobowy, trening z obciążeniem)
  • ćwiczenia pod okiem specjalisty
  • pracę nad konkretnymi partiami ciała, dzięki dostępności wielu maszyn
  • wykorzystywanie strefy do samodzielnego treningu (z matami i hantlami)
  • korzystanie z zajęć fitness (bardzo często siłownia to również klub fitness, a karnety pozwalają na wykupienie dostępu do obu proponowanych opcji, dzięki czemu treningi są urozmaicone)
  • poznanie nowych ludzi i wymianę spostrzeżeń na temat aktywności fizycznej

Niektóre siłownie posiadają również basen i saunę, które zagwarantują relaks po ciężkim treningu. Wykupienie karnetu na siłowni sprawia zazwyczaj, że treningi są regularne, a mimo to urozmaicone.

Niezależnie od wybranego na trening miejsca, trzeba pamiętać o niezbędnych akcesoriach, które należy mieć ze sobą zarówno na sali treningowej, jak i w plenerze. Co powinieneś mieć ze sobą?

  • STRÓJ SPORTOWY – jest podstawą każdej aktywności fizycznej.
  • WYGODNE BUTY – buty sportowe to jeden z najważniejszych elementów treningu. Odpowiadają one za komfort ćwiczeń oraz często zmniejszają ryzyko kontuzji.
  • WODA – konieczna podczas każdego treningu – nawet jeżeli będzie to niewielki wysiłek. Twoje ciało musi być dobrze nawodnione, szczególnie podczas aktywności. Picie wody przyczynia się do lepszej pracy mięśni. Kupowanie wody w jednorazowych opakowaniach nie jest ani tanie, ani ekologiczne. Dobrą alternatywą są butelki filtrujące. Aby napić się zdrowej wody, wystarczy uzupełnić butelkę wodą kranową i umieścić w niej filtr. Butelki filtrujące są wielokrotnego użytku, w dodatku pozbawione są szkodliwego bisfenolu A, który często używany jest przy produkcji jednorazowych butelek. Posiadanie pod ręką wody w designerskiej, nowoczesnej i bezpiecznej butelce w naturalny sposób zachęca do jej picia.

Siłownia czy ćwiczenia w plenerze? Wybór aktywności fizycznej, jak i miejsca jej wykonywania uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że jedno nie wyklucza drugiego, a urozmaicone treningi sprawią, że nigdy nie będziesz się nudzić.

 

Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj

Notice: Funkcja the_widget została wywołana nieprawidłowo. Zanim będzie można wyświetlić widżety, trzeba je zarejestrować używając register_widget(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.9.0.) in /var/www/webapp/sites/dafistart.pl_blog/wp-includes/functions.php on line 5663