powiększ zdjęcie
KAPSAICYNA – NATURALNY LEK I ,,SPALACZ” TŁUSZCZU 19.05.2014

kapsaicyna1Kapsaicyna nie tylko sprawia, że papryczka chilli jest ostra, ale również działa rozgrzewająco, przyspiesza metabolizm i pomaga w odchudzaniu. Jest składnikiem wielu leków i suplementów diety-nie tylko tych wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej.

 

Kapsaicynato alkaloid (8-metylo-N-wanilino-6-nonamid) należący do grupy kapsaicynoidów, który występuje w owocach papryki, a dokładnie w białych błonach ich owocni. Kapsaicyna stanowi od 0,1 do 1% całkowitej masy papryki. Wraz ze wzrostem zawartości kapsaicyny w papryce rośnie jej pikantność.Za najostrzejszą uważa się odmianę Carolina Reaper, która została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 r. Jest ona nawet 60 razy ostrzejsza od papryki chilli. Do określenia ostrości papryki używa się skali Scoville’a (ScovilleHotness Unit-SHU). Czysta kapsaicyna ma 15-16 mln SHU, gaz pieprzowy – ok. 5 mln., a papryka chili-2,5 tys.

 

DLACZEGO JEDZENIE PAPRYKI BOLI?

kapsaicyna2Kapsaicyna łączy się z błoną komórkową komórek nerwowych, a dokładnie z białkiem TRPV 1.Białko to odpowiada za odczuwanie gorąca i przy udziale neuronów wysyła sygnał do mózgu, że wzrosła temperatura ciała. W odpowiedzi na bodziec odczuwamy ból. Dzieje się tak nawet, gdy jemy chłodny ostry sos. Kapsaicyna jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach, a nie w wodzie, dlatego, aby wypłukać ostry smak, najlepiej wypić np. mleko, jogurt czy kefir. Pomocny może być też mocny alkohol. Popijanie papryki wodą tylko zwiększy uczucie bólu i rozszerzy go na dalsze odcinki układu pokarmowego.

 

NATURALNY SPALACZ TŁUSZCZU

Wzrost temperatury ciała po spożyciu ostrej papryki powoduje również, że przyspiesza metabolizm (organizm zaczyna szybciej zużywać kalorie). Badania przeprowadzone na myszach udowodniły, że suplementacja dietykapsaicyną obniża stężenie triglicerydów we krwi oraz zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej trzewnej, otłuszczającej narządy wewnętrzne i odpowiadającej za wiele schorzeń (cukrzyca typu 2, choroby serca, miażdżyca itp.).

 

KAPSAICYNA W LECZENIU BÓLU

Kapsaicyna od lat jest wykorzystywana w medycynie. Mimo, że sama wywołuje ból wykorzystuje się ją m.in. do produkcji maści i plastrów na różnego rodzaje bóle. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające i drażniące łagodzi ona reumatoidalne bóle mięśni i stawów. Kapsaicyna jest również dodawana do sprejów do nosa. Zmniejszaniealergiczny nieżyt nosa i skraca okres powrotu do zdrowia. Co ciekawe, jak do tej pory nie zaobserwowano efektów ubocznych stosowania kapsaicyny w przeciwieństwie do wielu środków farmakologicznych stosowanych w wymienionych schorzeniach.

 

PAPRYKA KONTRA NOWOTWORY

kapsaicyna3Jednak największenadzieje naukowcy wiążą z wykorzystaniem kapsaicyny do leczenia chorób nowotworowych. Badania na ten temat rozpoczęto już w latach 90-tych XX wieku. W 1997 roku grupa koreańskich naukowców odkryła, że kapsaicyna hamuje podziały komórek nowotworu skóry u myszy. Kilka lat później potwierdzono podobny mechanizm u ludzi. W 2004 roku zbadano wpływ kapsaicyny na komórki białaczki. Odkryto, że kapsaicyna hamuje proces oddychania komórkowego w mitochondriach, czyli sprawia, ze komórki rakowe nie mogą wytworzyć energii i w konsekwencji obumierają.

 

W 2006 roku badacze z USA udowodnili wpływ kapsaicyny na hamowanie rozwoju nowotworu prostaty, a w 2007 naukowcy z Korei wykazali zdolność kapsaicyny do zatrzymywania rozrostu raka jelita grubego. Dowiedziono również, że kapsaicyna pobudza obumieranie komórek glejaka-nowotworu komórek nerwowych.

Na dzień dzisiejszy kapsaicyna nie jest stosowana w leczeniu nowotworów, jednak bez wątpienia częste spożywanie ostrej papryki może być wykorzystywana w prewencji chorób nowotworowych.

 

Bibliografia:

  1. Caterina M. J., Schumacher M. A., Tominaga M. iwsp.: The capsaicin receptor: a heat-activated ion channel in the pain pathway, Nature, 1997, t. 389, s. 816-814.
  2. Gil Y-G., Kang M-K.: Capsaicin induces apoptosis and terminal differentiation in human glioma A172 cells, Life Sciences, 2008, t. 82, s. 997-1003.
  3. Kawada T., Hagihara K., I. Kazuo.: Effects of capsaicin on lipid metabolism in rats fed a high fat diet, J. Nutr., 1996, t. 116, s. 1272-1278.
  4. Kim Y. M., Hwang J-T., Kwak D. W. iwsp.: Involvement of AMPK signaling cascade in capsaicin-induced apoptosis of HT-29 colon cancer cells, Annals of the New York Academy of Sciences, 2007, s. 1095, s. 496-503.
  5. Mori A., Lehmann S., O’Kelly J. iwsp.:, Capsaicin, a komponent of red peppers, inhibits the growth of androgen-independent, p53 mutant prostate cancer cells, Cancer Research, 2006, t. 66, s. 3222-3229.
  6. Park K-K., Surh Y-J.: Effects of capsaicin on chemically-induced two-stage mouse skin carcinogenesis, Cancer Letters, 1997, t. 114, s. 183-184.
  7. Surh Y-J.: More than Spice: capsaicin in hot chili peppers makes tumor cells commit suicide,Journal of the National Cancer Institute, 2002, t. 94, 17, s. 1263-1265.

 

Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj

Notice: Funkcja the_widget została wywołana nieprawidłowo. Zanim będzie można wyświetlić widżety, trzeba je zarejestrować używając register_widget(). Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 4.9.0.) in /var/www/webapp/sites/dafistart.pl_blog/wp-includes/functions.php on line 5663